Kuriozity

Protahování: nejdůležitější část tréninku

Před začátkem a po ukončení sportovním výkonu existuje hned několik důležitých známých nepsaných pravidel. 

Dnes se zaměříme na protahování, které by se mělo stát rutinou pro každého sportovce, kulturistu nebo nadšence.

STREČINK MÁ SMYSL

Z mnohaletých zkušeností amatérských, poloprofesionálních i nejlepších vrcholových sportovců vyplývá, že pravidelný a poctivý strečink (z ang. slova „stretch“ – napínat) je nezbytnou součástí při tréninku, závodu či zápasení. Proč je zcela jasné.

Před každým výkonem je nutné svalstvo, protáhnout, prohřát a především celkově připravit na výkon – zvýšenou fyzickou zátěž. Předcházíte tak mnohým možným svalovým zraněním jako je natažení, natržení i zkracování. Díky strečinku se tělo rychleji přizpůsobí a tělo tak podává kvalitnější, požadovaný výkon ihned z kraje fyzické zátěže.

Pokusíme se vám nyní shrnout veškeré výhody zdravého protažení, abyste i vy viděli, že to opravdu má smysl.

Je účinnou prevencí proti úrazům kloubů a svalů.  Snižuje hrozby tupých zranění, co že natáhnutí, natrhnutí, přetrhnutí či jiné poranění svalů a úponů.

Jedná se o šetrný způsob, kterak pomocí vlastního těla připravit a zregenerovat protahovanou tkáň.

Díky protažení se dostaví efekt reakci, hbitosti i soustředění ihned z kraje fyzického výkonu.

Obecně napomáhá k udržení tělesné kondice a předchází brzké únavě.

Podílí se zvyšování kloubní pohyblivost a pružnosti celého těla.

Správné protahování je cestou k optimálnímu tělesnému postoji, držení těla, plnohodnotnému dýchání a také k co nejflexibilnějšímu pohybu.

Prokazatelně zvyšuje tělesnou výkonnost.

Napomáhá udržovat flexibilitu svalů a šlach.

Předchází svalové nerovnováze – vyrovnání jednostranné svalové zátěže a zkrácení ztuhlých svalových oblastí.

V kombinaci s dalším cvičení podporuje rozvoj veškerých pohybových schopností a dovedností.

STREČINKEM KU ZDRAVÍ, NE K INVALIDITĚ

Při každém protahování je stejně nezbytné myslet na své zdraví jako během fyzického výkonu. Takže je správné začít lehčím cvikem na rozehřátí těla a niky neprovádět strečink přes bolest, pouze tak abyste ve svalu cítili lehké pnutí. Pokud budete strečink opakovat častěji během týdne a před, ale i po každém sportovním výkonu, pocítíte výsledky.

Doba protahování se výrazně individuálně liší. Pokud se nechystáte na sportovní výkon, ale pouze protahujete tělo, postačí i 10 minu, samozřejmě rovnoměrně, pomalu, obě poloviny těla a lidově řečeno „nejít přes bolest“, můžete si tak i celkem nepříjemně ublížit. Jestli však provádíte strečink před dlouhým, namáhavým či náročným výkonem, protahovací cviky opakujte a celková doba může dosáhnout i 100 minut.