Trendy

7 kroků k šťastnějšímu domovu

Feng šuej pracuje s tezí, že všechno v našem vnějším okolí nás ovlivňuje, a každý předmět má svou energii, která na nás působí. Není nutné v tom hledat esoteriku, stačí si uvědomit, že ke každé věci se vážou naše vzpomínky - a pak je jasné, že i obyčejná sklenička, kterou jste dostali od bývalého přítele, může nést spoustu významů. Máte z takových věcí spíš radost, nebo tíseň?

I to je klíč, podle kterého si můžete vybírat předměty, kterými se obklopujete. Feng šuej dává rady, které dávají smysl, jen my na ně občas zapomeneme. 

1. Předsíň jako uvítací výbor

Předsíň nebo vstupní hala je to první, kam vejdete po příchodu domů, a poslední, co vidíte, když svůj domov opouštíte. Je škoda, že se na tento prostor tak často zapomíná, protože tvoří důležitý první dojem. Vytvořte si v chodbě či v předsíni místo, kde si vystavíte vázu s květinami, stěny vyzdobte obrazy nebo fotografiemi, a vytvořte i pevně daný úsek pro odkládání drobností a klíčů, abyste je nemuseli tak často hledat. Pokud v chodbě máte zrcadlo, dbejte na to, aby nebylo hned naproti vstupním dveřím. 

Předsíň využijte nejen jako praktickou část bytu, ale dodejte jí další význam zajímavými dekoracemi či nějakým uměleckým dílem. Pokud je malá a klaustrofobická, vymalujte ji světlou barvou a přidejte zdroj světla. Dbejte na to, aby to v předsíni příjemně vonělo, a interiérové parfémy, difuzéry či vonné tyčinky používejte i tady. 

2. Ložnice jako místo smyslnosti 

Ložnice má být harmonická, intimní a klidná. Zaměřte se tu na všechny smysly, a proto si ložnici vybavte věcmi, na které se rádi díváte, kterých se rádi dotýkáte a ke kterým si rádi přivoníte. Důležité jsou podle feng šuej tkaniny, ty zklidňují energii. Měkké polštáře, závěsy, hebké povlečení či prošívané deky umocňují klid. Dřevo zase dodá spíš zemskou energii, a to je důvod, proč jsou nejlepší dřevěné postele včetně čela z masivu. 

I zde je prostor pro umění. Přímo naproti vaší posteli by měl viset obraz, ideálně takový, který znázorňuje vaše snové místo pro dovolenou. A každé ráno vám na něm spočine zrak… 

Do ložnice přeneste také kousek přírody - aspoň jedna rostlina či čerstvé květiny ve váze zvýší harmonii. Pokud v ložnici sem tam použijete červené akcenty, dodáte si tak do života i trochu toho vzrušení a vášně. Co třeba jeden červený polštář?

3. Koupelna, která navozuje uvolnění 

I z obyčejné koupelny můžete jednoduše vytvořit harmonické domácí lázně. Je dobré mít v koupelně víc zdrojů světla, kromě jasného i jedno tlumenější, které právě napomůže relaxaci. Tady záleží na detailech.

Proto si pořiďte krásná voňavá mýdla, která budou ozdobou umyvadla, a z každého - nyní tak častého - mytí rukou udělají krásný rituál. Vybavte koupelnu rostlinami, které mají rády vlhko, a pokud nemáte prostor, zkuste třeba na sprchu zavěsit kytici voňavých stonků eukalyptu. Pěny do koupele, tekutá mýdla či prací prášek se budou vyjímat ve sladěných nádobách místo původních obalů.

4. Kuchyně, která vyzařuje pozitivní energii

Udržovat pořádek v kuchyni je klíčové, hlavně pracovní plocha by měla být prosta všech přebytečných věcí, aby nic nepřekáželo klidnému vaření. Staré a prošlé zásoby, spotřebiče, které nefungují, skladovací nádoby, ke kterým nepasuje žádné víčko, toho všeho se zbavte. Prostředky na úklid, kýble, mopy či odpadkový koš uložte tak, aby nebyly na očích. Abyste posílili energii hojnosti, vystavte na viditelném místě v kuchyni třeba mísu s ovocem. 

Podpořit atmosféru, která nabádá k vaření a pospolitosti, můžete i tak, že si do otevřených polic vystavíte hezké nádobí a porcelán - a i ten sváteční si dovolte použít kdykoliv, klidně každý den. Dobře působí i dřevěná kuchyňská prkénka, která do prostoru vnášejí přírodní energii a teplo. 

5. Jídelní stůl, u kterého se všichni rádi sejdou 

Dát si večeři u jídelního stolu by měl být každodenní rituál. I ve všední den, i v případě, že večeři tvoří jen chléb s máslem. Posadit se u stolu a společně si vychutnat jídlo navozuje odpočinek, napomáhá komunikaci a zahájí i přirozené zpomalení po hektickém dni.

Mít na stole svíčku, kterou každý den zapálíte, tomu všemu jen prospěje. Nejlepší je kulatý stůl, který konvenuje s pocitem rovnováhy a harmonie, hranatému stolu však můžete pomyslně zjemnit rohy, když přes něj dáte hedvábný ubrus. Stůl je ideální pro symbolické dekorace, které můžete měnit podle příležitosti nebo ročního období.

6. Obývací pokoj, ve kterém je radost být 

Na obývacím pokoji si můžete vyzkoušet jednoduchou sílu feng šuej, především pokud máte nábytek i předměty kolem už roky na stejném místě. Je to zvyk, ale zároveň takový prostor už nijak neinspiruje ani nestimuluje.

Proto si ve svém obývacím pokoji, a stejně tak i ve svém životě, vytvořte nové podněty tím, že přesunete deset až dvacet věcí na nová místa. Zkuste přemístit vázy, obrazy, keramiku, rostliny v květináčích nebo knihy. Budete se pak cítit úplně osvěženě! 

7. Domácí kancelář, ve které jsou úkoly od ruky 

Když si svůj pracovní kout uzpůsobíte tak, abyste měli stůl před oknem, podle feng šuej si pohledem ven zlepšíte kreativitu. I tady si vystavte osobní předměty, rostliny nebo pár oblíbených fotografií. Vyzkoušejte si také to, jak silně mohou působit barvy.

Domácí kancelář nebo malý pracovní kout by měl být jasný a zářivý, nejlepší je však odpíchnout se od neutrální barvy a ty další pak přidávat s citem v dalších doplňcích. Červená a hnědá motivuje, žlutá a oranžová vytváří pozitivní atmosféru, modrá zklidňuje a zmírňuje stres, zelená působí harmonicky a vytváří nové příležitosti.